nye asparges med ramsløgcreme og 8 andre ideer til retter med asparges
Skrevet af Kirsten Skaarup, Posted in festmad, forretter, frokostretter
.
så kom de omsider – årets skønne asparges

Som aspargeselsker er det højtid lige nu. Nu er både de hvide, de grønne og de lilla asparges fremme.
Min egen favorit er den hvide. Kogt til perfektion er det en himmerigsmundfuld – måske blot nydt med en god olivenolie, dild eller anden krydderurt samt et drys salt og peber. Men der er utallige andre muligheder, nogle af dem finder du nedenfor. Hvis du vil have endnu flere forslag, så brug søgefunktionen og skriv: asparges.
.
asparges med ramsløgcreme

Asparges og ramsløg følges ad tidsmæssigt, så hvad er mere oplagt end at servere de sprøde stængler med en ramsløgcreme.
Regn med 400 g asparges til 4 personer.
Der er to ting, som er alfa og omega, når man serverer hvide asparges: den ene er skrælningen. Der må IKKE være skræl tilbage på stænglerne. Jeg foretrækker at bruge det lille redskab, der hedder en tyndskræller. Skræl fra hovederne og nedefter.
Det andet kritiske punkt er kogningen. Et minut for meget kan ødelægge nydelsen. Stænglerne skal bevare deres sprødhed, så de kan bides over, knase. Asparges trevler på langs, og det oplever man, hvis de koges for længe. Pist borte er fortryllelsen.
Tynde asparges koges ca. 2 minutter, tykkere ca. 3 minutter, meget tykke lidt mere. Det er bedre at koge aspargesene for kort tid end for lang tid.
.
ramsløgcreme

ramsløgcreme
(4 personer)
50-75 g ramsløg
100 g optøede edamamebønner
evt. plantefløde
1 økologisk citron
estragon eller mynte
salt, friskkværnet peber
.
Hæld kogende vand på ramsløgbladene og lad dem stå et par minutter.
Afdryp bladene og purér dem sammen med edamamebønnerne. Pureen skal være helt glat.
Vurdér konsistensen. Måske skal der lidt fløde i.
Smag cremen til med lidt reven citronskal og -saft samt lidt snittet krydderurt og salt og peber.
.
asparges med ramsløgcreme

.
asparges med konfiterede tomater
Umamibomben, konfiterede tomater, passer fint til kogte asparges.
Se opskriften her.
.
grønne eller hvide asparges?

Hvide asparges adskiller sig fra de grønne ved at vokse under jorden. Derfor forbliver de lyse.
Grønne asparges vokser over jorden og danner derved klorofyl fra solens stråler.
Som sagt skal de hvide skrælles. Måske skal også det nederste fjernes fra de grønne. Saml gerne alle skræller og lad dem simre en halv times tid i vand. Så har du grunden til en dejlig aspargessuppe.
.
aspargessuppe
Suppen kan laves med alle tre farver asparges.
Se opskriften her.
.
små aspargestærter med ærtecreme
Disse små tærter er en lækker, sommerlig frokostret eller forret.
Se opskriften her.
.
asparges med caviart og pynt
Disse grillede asparges med masser af pynt på toppen er festlig gæstemad.
.
aspargesfrikasse med nye kartofler og svampe
Denne suppe eller frikassé er en af mine yndlingsretter i forsommeren.
Se opskriften her.
.
asparges pyt-i-pande
Nye kartofler, broccoli, svampe og asparges i selskab med den supersunde boghvede er en skøn forsommerret.
Se opskriften her.
.
mal et aspargebillede
En aspargestærte med nye kartofler kan blive til et smukt og smagfuldt forårsbillede.
Se opskriften her.
.
aspargessalat med nye kartofler og mormordressing
Her er en skøn sommersalat med radiser og sprøde boghvedekerner.
Se opskriften her.
.

















Hold op Kirsten hvor har du lagt mange fristende aspargesopskrifter på “ brættet”. Der er ikke en jeg vil springe over, hvis jeg ellers kan samle energi nok.
Kh Gitte
Kære Gitte,
Tusind tak. Det glæder mig, at du er inspireret.
Ros fra dig er altid dobbelt ros!
Kh Kirsten