rød spidskålssalat med mango – julens salat version 2.0
Skrevet af Kirsten Skaarup, Posted in julemad, salater
.
3. december 2017 – luk op for tredje låge i min julekalender
En sprød rødkålssalat til jul kan vi ikke få ideer nok til. Jeg synes, den rå kål er en dejlig afveksling til den kogte, varme rødkål.
Her er en frisk og sprød rødkålssalat, der passer både til frokostbordet og middagsbordet.
.
2. december 2017 – luk op for anden låge i min julekalender
Opskriften på Stryhn-gå-hjem-og-læg-dig-postej finder du her.
1. december 2017 – den første låge i min julekalender åbnes
I dag stiger vi om bord på julemåneden, og vi har brug for masser af ideer til lækker og festlig julemad. Hver dag indtil jul får du lige her en idé til en festlig juleret, der ikke belaster kroppen, dyrene eller jorden.
Her er nogle små porrepateer med en lækker tomatsovs og trøffelrør, som passer perfekt på frokostbordet.
.
30. november 2017
.
julesalaten version 2.0 er landet
I morgen går vi ind i julemåneden, og det er på tide at begynde på alle de dejlige forberedelser til julens sammenkomster og festligheder, både selve julemiddagen og alle de dejlige julefrokoster, der venter forude. Og jeg vil gerne gøre mit til, at det bliver en forrygende lækker julemåned med masser af grøn og bæredygtig mad.
Her er som en forsigtig start en rå salat, som kan erstatte den klassiske kogte rødkål juleaften – hvis du har lyst til lidt fornyelse. Men salaten kan naturligvis nydes hver eneste dag i hele december – og resten af året.
Jeg har brugt rød spidskål til salaten. Jeg synes, spidskålen er lidt mildere og finere end rødkålen, og derfor er den bedre i rå salater. Desuden indeholder salaten den bitre radicchiosalat – samt lilla gulerod for at få en salat med lilla i flere nuancer. Den søde mangofrugt giver salaten dens helt specielle karakter.
.
gulerødder i flere farver
Jeg er meget begejstret for gulerødder, der ikke nødvendigvis er orange. Nu fås også lilla, røde, gule og hvide gulerødder. Det giver ekstra spræl i salatskålen.
.
nye og gamle ideer hver dag indtil den 24. december
Fra i morgen og frem til jul kan du få nye og gamle ideer til masser af julemad: forslag til julefrokosten, julepostejer, pateer, salater, sovse, supper – og en lille smule sødt.
Klik ind på bloggen hver dag indtil jul og åbn dagens “låge” – og hvis du abonnerer på bloggen, får du to helt nye ideer sendt hver uge.
.
en salat med sesam-ingefærdressing
Sesamolie og ingefær giver salaten et let orientalsk præg. Græskarkerner leverer knas, og rosmarin giver en let parfumeret smag.
.
rød spidskålssalat med mango
(4 personer)
1/2 rød spidskål
1 lille radicchio
2 røde gulerødder
1 stor mango
50 g græskarkerner
1 spsk fintklippet rosmarin
rød skovsyre
dressing:
4 spsk sesam- eller olivenolie
2 spsk frugteddike
2-3 tsk reven ingefær
1 fed presset hvidløg
1-2 spsk ahornsirup
salt, friskkværnet peber
.
Snit spidskålen fint. Brug gerne et mandolinjern. Skær radicchioen i strimler.
Skær gulerødderne i tynde strimler på langs. Brug et mandolinjern.
Skær mangoen i små terninger.
Rist græskarkernerne gyldne på en tør pande.
Bland alle ingredienserne med rosmarin.
Rør dressingen sammen og smag godt til med ingefær, sirup, salt og peber.
Hæld dressingen over salaten og vend rundt. Drys med en lille håndfuld rød skovsyre.
.
Hvis du vil have brød til salaten så prøv glutenfrie gulerodsboller eller æltefrie, italienske foccacia.
Kære lille rødhårede pige,
Jeg er ret vild med med mango. Bruger det masser af steder. Men ………. der må være en lettere metode at få kødet fra stenen på bæstet, end den jeg bruger.Selvfølgelig er mangoen lettere at have med at gøre, når den er super moden.
Har du løsningen??????
Mange hilsner fra Lise
Kære Lise,
Det er da bare SÅ rørende at blive kaldt en lille rødhåret pige. Det varmer en gammel kones hjerte!
Jeg er også vild med mango. Kender ud mon min berømte mangosalat med chili og koriander? Den er der flere, som er afhængig af.
Men desværre har jeg ingen smarte løsninger på at få al kødet af en store sten. Jeg bruger en kniv og fingrene, og resten bliver spist med munden. Det er jo ren slik.
Kærlige hilsener fra Kirsten
Hej Lise,
En skarp kniv, der ligger godt i hånden, er alt hvad du behøver. Jeg skærer altid mangoen ud til et “pindsvin” og så er det meget let at få alt kødet med.
Valdemarsro har en god beskrivelse inkl en video, som du finder lige her: https://www.valdemarsro.dk/saadan-skaeres-man-en-mango-guide/
God fornøjelse 😊
Mange hilsner
Charlotte
Jeg takker for linket til Lise. Det er nyttigt for os alle.
Kh Kirsten